- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Uhorky nakladačky na tri rôzne spôsoby. Ktorý si vyberiete?
Uhorky nakladačky na tri rôzne spôsoby. Ktorý si vyberiete?
Nakladané uhorky patria medzi obľúbenú zeleninovú prílohu. Veľa žien v domácnosti má svoj vlastný osvedčený recept, ktorého sa drží dlhé roky. Ak by ste ale predsa len chceli vyskúšať niečo nové, alebo ak sa rozhodnete uhorky nakladať úplne prvýkrát, vyskúšajte jeden z týchto osvedčených spôsobov prípravy. Sú jednoduché a rýchle.
Naložte ich do vlastnej šťavy
Uhorku vo vlastnej šťave pripravíte z niekoľkých celých uhoriek, jedného kilogramu strúhanej uhorky, dvoch lyžíc soli, kôpru, cesnaku a listov chrenu. Na dno trojlitrovej sklenenej nádoby položte niekoľko chrenových listov a vetvičku kôpru, potom pridajte hrsť strúhaných uhoriek. Potom pridajte pár celých uhoriek a následne ďalšiu vrstvu strúhaných uhoriek. Nakoniec na uhorky naskladajte cesnak. Toto vrstvenie opakujte, kým nie je nádoba plná.
Na samotný záver posypte uhorkovú zmes soľou a položte navrch ďalší chrenový list. Ak sa vám nechce vrstviť, môžete to urobiť aj tak, že nastrúhanú uhorku zmiešate so všetkými ostatným ingredienciami a s celými uhorkami a zmes jednoducho naplníte do pohára. Ak nemáte k dispozícii listy chrenu, použite horčičné semienka, aby ste zabránili šíreniu plesní. Fľašu uzavrite viečkom. Takto naložená uhorka vám v pivnici vydrží až dva roky.
Urobte z nich šalát
Druhým spôsobom je príprava uhorkového šalátu. Potrebovať na neho budete päť kilogramov čerstvých uhoriek, jeden kilogram cibule, tristo gramov čerstvého kôpru, sto mililitrov octu, päť lyžíc cukru, dve lyžice soli a trochu korenia. Uhorky dobre umyte a nechajte asi hodinu máčať v čistej vode. Potom ich nakrájajte na prúžky.
Cibuľu očistite a umyte, potom nakrájajte na tenké krúžky. Spoločne s uhorkami ju dajte do veľkej misy, osoľte a nechajte pol hodiny odstáť. Medzitým umyte kôpor a nakrájajte ho. Pridajte uhorku s cibuľou a dobre premiešajte. Dajte zmes do väčšieho hrnca a varte na miernom plameni, za občasného miešania.
Keď uhorky mierne zmení farbu, odstavte hrniec z ohňa a začnite ju plniť do pohárov. Naplňte poháre až po vrchol tak, aby boli uhorky ponorené v šťave. Poháre starostlivo zavíčkujte, otočte hore dnom a zabaľte do silnej prikrývky. Z predpísaného množstva naplníte asi šesť zaváracích pohárov s veľkosťou jedného litra.
Uhorky v nylonovom sáčku
Na posledný spôsob nakladania uhoriek budete potrebovať jeden kilogram uhoriek umytých a utretých do sucha, 5 až 7 strúčikov cesnaku, dve čajové lyžičky soli a jednu väčšiu vetvičku kôpru. Konce uhoriek odrežte a po celej dĺžke ich mierne poprepichujte vidličkou alebo špáradlom. Cesnak olúpte a roztlačte ho alebo rozdrvte.
Uhorky vložte do nylonového vrecka. Pridajte k nim cesnak, nasekaný kôpor a soľ. Sáčok uzavrite a asi päť minút s ním trepte, aby sa všetky suroviny dobre premiešali. Potom do vrecka nalejte tristo mililitrov vody. Znovu ho dobre uzavrite, vložte ho na dve až tri hodiny do chladničky a máte hotovo. Uhorkovú zmes uchovávajte v chlade a tme.
Prečo by ste mali jesť uhorky?
Nakladané uhorky sú nielen výborné ako príloha k pokrmom, ale tiež veľmi zdravou pochúťkou. Nakladaná zelenina ponúka veľa zdravotných benefitov, ktoré u čerstvej zeleniny nenájdete. Predovšetkým obsahuje veľa vlákniny, ktorá prispieva k aktivácii a fungovanie tráviaceho traktu a predchádza problémom spojeným so zlým trávením. Navyše napomáhajú chudnutiu, nebojte sa ich teda zaradiť aj do diéty.
Nakladané uhorky tlmia rast nebezpečných buniek spôsobujúcich rakovinu čriev. Počas procesu fermentácie sa tvorí kyselina mliečna a tým aj prospešné probiotiká. Nakladané uhorky nám pomáhajú zbaviť sa škodlivého cholesterolu a podporujú rýchlejšie trávenie bielkovín. Okrem priaznivých účinkov na tráviaci trakt nakladané uhorky tiež pôsobia proti depresiám a úzkostným stavom. Pozitívne účinky má potom aj nálev z uhoriek, ktorý je navyše nasýtený bylinkami a korením.