- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Väčšina ľudí nečíta pri nákupe múky, čo je na obale. Cukrári upozorňujú, že je to obrovská chyba
Väčšina ľudí nečíta pri nákupe múky, čo je na obale. Cukrári upozorňujú, že je to obrovská chyba
Počas nákupu múky sa väčšina z nás sústredí iba na jej cenu a typ. Len málokto si však uvedomuje, že informácie na obale sú dôležité nielen pre jej zodpovedajúci výber, ale aj pre jej použitie. Ako teda správne vybrať múku?
Múka patrí medzi základnú výbavu takmer každej kuchyne a v súčasnej dobe nájdete túto surovinu na trhu naozaj v pestrej a zaujímavej ponuke. Nie každý však pozná aj iné druhy ako pšeničnú klasiku. Aké druhy existujú a na prípravu akých pokrmov sa hodia? A ktorú odporúčajú cukrári na pečenie?
Ako správne vyberať múku sa pozrite v tomto videu na YouTube, kanál GymBeam.cz:
Cenná surovina
Ľudstvo používa mletú múku už celé tisícročia. Kedysi sa mlela nahrubo iba medzi okruhliakmi, neskôr medzi mlynskými kameňmi, až došlo aj na strojovú výrobu. Pôvodne bolo pečivo z hrubej múky oveľa menej nadýchané a tuhšie, ale za to aj dlhšie trvanlivejšie. Postupom času sa obilné šupky pri spracovaní začali oddeľovať od klasov a došlo k produkcii dnes už známej bielej hladkej múky. Hrubosť každej múky sa odvíja od spôsobu rozomletej suroviny, z ktorej je konkrétny druh vyrobený. Po ktorej teda siahnuť?
Výber je dôležitý
Jednotlivé druhy múky sa od seba odlišujú svojimi vlastnosťami a hrubosťou zrna. Múky, ktoré sú jemne namleté, sa hodia do všetkých ciest, ktoré majú rýchlo vykysnúť a chcete ich mať vláčne. Polohrubá a hrubá múka sú vhodné napríklad na varené knedle alebo kysnuté cestá, kde je potrebný dlhší čas na kysnutie.
Cukrári odporúčajú
Na čo by ste pri výbere múky mali dbať? Pokiaľ chcete naozaj najvhodnejšiu múku na pečenie, pri výbere sa vždy pozrite na ceduľku na obale, koľko obsahuje bielkovín. Čím je obsah bielkovín vyšší, tým lepšie. Minimálne množstvo by malo byť 11 g bielkoviny na 100 g múky. Bielkovina je vlastne lepok, vďaka ktorému sú kysnuté cestá krehké.
Múka hladká
Táto múka s jemným a hladkým zrnom je najpoužívanejšia. Má sypkú konzistenciu a možno ju použiť nielen na pečenie, ale aj ako zahusťovadlo omáčok a polievok. Hladkú múku môžete tiež použiť na prípravu domácich cestovín.
Múka polohrubá
Jedná sa o druh múky s jemnejším zrnom a využijete ju na pečenie ako sladkého, tak aj slaného pečiva. Používa sa často rovnako ako múka hladká, ktorú ju môžete nahradiť.
Múka hrubá
Táto múka je pomletá na hrubé zrno a je dobré ju použiť na múčné pokrmy, ktoré budete variť. Hodí sa teda napríklad na knedle, halušky či polievkové rezance.
Múka celozrnná
Pripravuje sa z celého zrna, a to vrátane obalu. Vďaka tomu je v nej oveľa viac minerálov a vlákniny. Perfektný je na pečenie chleba alebo lievancov a palaciniek.
Zdroje: www.region.rozhlas.cz, www.superkvasaci.cz, www.aktin.cz, www.ireceptar.cz