Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vyskúšajte farebnú šošovicu. Uvidíte, že chutí aj deťom, ktoré ju bežne neznášajú

Vyskúšajte farebnú šošovicu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vyskúšajte farebnú šošovicu. Uvidíte, že chutí aj deťom, ktoré ju bežne neznášajú Foto: www.gettyimages.com
reklama:

Hnedá, červená, žltá, zelená, čierna. Šošovica hrá všetkými farbami a každý druh má niečo do seba. Poradíme vám, ako sa v nich vyznať a čo z nich uvariť.

Šošovica bola dlhé stáročia považovaná za jedlo chudobných, postupne sa však prebojovala až do špičkovej gastronómie. V našej kuchyni je najznámejšia hnedá a tmavozelená šošovka, ktoré sa najčastejšie pripravujú v úprave „na kyslo“ alebo ako polievka. Šošovica toho ale vie oveľa viac, obzvlášť pokiaľ pustíte do kuchyne aj jej ďalšie druhy. Odmenou vám bude nielen pestrejší kulinársky repertoár, ale aj prísun zdraviu prospešných látok.

Skúste niečo nové! Vo videu nájdete 4 tipy na netradičné, ale skvelé jedlá zo šošovice:

Šošovica je bohatá na komplexné sacharidy, rastlinné bielkoviny a vlákninu. Dodá telu energiu, zároveň sa postará o dlhý pocit sýtosti a udrží stabilnú hladinu cukru v krvi. Obsiahnutá vláknina podporuje metabolizmus, pomáha znížiť cholesterol a pôsobí ako prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam, cukrovke II. typu, obezite a karcinómu hrubého čreva.

Okrem toho je šošovica dobrým zdrojom vitamínov skupiny B, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu, podporujú krvotvorbu a pôsobia pozitívne na nervovú sústavu. Spoločne so šošovkou dodáte telu aj železo, selén, zinok, draslík a chróm.

Bojíte sa nadúvania?

Dôvodom, prečo sa ľudia strukovinám často vyhýbajú, sú problémy s nadúvaním po jej konzumácii, ktoré spôsobujú obsiahnuté oligosacharidy. Tieto prejavy však možno účinne znížiť až eliminovať.

1) Namáčajte

Pobytom vo vode sa zo šošovice vyplavia oligosacharidy, ktoré nepríjemné tráviace ťažkosti spôsobujú.

2) Pridajte bylinky

Pri varení pridajte k šošovici bylinky, ktoré pôsobia proti nadúvaniu: saturejku, bazalku, majoránku, ligurček, tymian alebo šalvia.

3) Jedzte strukoviny častejšie

Pokiaľ zaradíte do jedálnička šošovicu (a ďalšie strukoviny) pravidelne (ideálne 1-3krát týždenne), telo si postupne zvykne a ťažkosti ustanú.

4) Skúste ich v inej forme

Na trhu bežne zoženiete strukovinové cestoviny alebo múku, ktorú možno použiť na prípravu placiek, polievok, omáčok alebo ako zahusťovadlo. Tráviacim ťažkostiam sa vyhnete aj s naklíčenými strukovinami.

Luxusná Beluga

Gurmánmi najoceňovanejším druhom je čierna šošovica, inak nazývaná aj Beluga – svojím vzhľadom totiž pripomína pravý kaviár z jesetera. Drobné čierne semená majú lesklý povrch, veľmi jemnú chuť a po tepelnej úprave dobre držia tvar. Výborne sa hodí do teplých aj studených šalátov, pridať ju môžete aj do bezmäsých fašírok a zeleninových polievok. Variť ju stačí zhruba 20 minút, pokiaľ ju vopred namočíte aspoň na 2 hodiny, skráti sa čas prípravy na polovicu.

Šarmantné puy z Francúzska

Zelená šošovica puy sa pestuje vo francúzskom regióne Auvergne od rímskych čias. Je veľmi bohatá na cenné látky, má pevnú konzistenciu a ľahko orieškový nádych v chuti. Využijete ju do teplých aj studených šalátov alebo ako prílohu k mäsu aj rybám. Pred varením ju nie je potrebné namáčať, hotová je za 15 až 20 minút.

Nenáročná červená

Červená šošovica je rozšírená po celej Ázii, pevné miesto si však získala aj v západnej kuchyni. Najčastejšie sa predáva v lúpanej forme, ale bežne zoženiete aj variant so šupkou. Prednosťou červenej šošovice je veľmi krátka doba prípravy, zhruba 10-15 minút. Počas tepelnej úpravy má tendencia sa rozpadať, preto sa využíva najmä pri príprave polievok, nátierok, dipov či placiek. Skvele sa hodí aj na zahusťovanie mäsových či zeleninových zmesí. A určite ju vyskúšajte v bezmäsej bolonskej omáčke na cestoviny.

Žiarivá žltá

Žltá šošovica má podobné vlastnosti ako červená varianta. Hotová je za 10 minút a po uvarení má mäkkú až krémovú konzistenciu, jemnú chuť a je ľahko stráviteľná. Použite ju do polievok, nátierok či bezmäsitých fašírok, výborná je tiež na zahustenie.

Lahodná horská

Drobná horská šošovica (v obchodoch ju najčastejšie nájdete pod nemeckým názvom berglinsen) má jemnú chuť a po uvarení drží tvar a konzistenciu. Výborne sa hodí do šalátov a polievok. Pred varením ju nie je potrebné namáčať a uvarená je počas 20 minút.

Zdroj: www.vitalia.czwww.bonappetit.com, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.