
- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Vyskúšajte trik s perníkom: Jablková štrúdľa sa nerozmočí a bude ešte lahodnejšia
Vyskúšajte trik s perníkom: Jablková štrúdľa sa nerozmočí a bude ešte lahodnejšia

Nedeľné popoludnie si veľa z nás rado spríjemní sladkým múčnikom alebo dezertom. Predstava, že si spolu s rodinou sadnete ku káve a práve z rúry vyberiete voňavú, chrumkavú jablkovú štrúdľu, je naozaj lákavá. Niekedy však jablká v náplni pustia počas pečenia toľko šťavy, že cesto ostane zvlhnuté a mazľavé. Ak chcete predísť tomuto problému, pomôže vám jedna jednoduchá vychytávka – perník!
Nejasný pôvod jablkovej štrúdle: Český či rakúsky dezert?
Mnoho ľudí si myslí, že jablková štrúdľa je pôvodne český múčnik, ktorý si prisvojili Rakúšania. Oni však tvrdia, že vznikla ešte v čase Rakúsko-Uhorska, a tento nárok dokladajú prvým písomným receptom z roku 1697.
Zaujímavé však je, že do príbehu o pôvode štrúdle môžu zasahovať aj turecké vojenské ťaženia. Osmanskí Turci si so sebou brávali vlastných kuchárov, ktorí pripravovali baklavu – obľúbený dezert z lístkového cesta. Vplyvom dobývania sa táto sladkosť postupne rozšírila aj na iné územia, pričom vtedajšie Rakúsko-Uhorsko poľudštilo recept tak, že doň zakomponovalo dostupné jablká, škoricu a hrozienka. Tak vznikla prvá jablková štrúdľa podobná tej, ktorú poznáme dnes.
Náplň je základ: Prečo do nej pridať perník?
Pri pečení štrúdle hrá hlavnú úlohu práve náplň. Ak sú jablká veľmi šťavnaté, dokážu pustiť pri pečení veľa tekutiny. Tá sa buď vyleje, alebo vsiakne do cesta, ktoré sa môže rozmočiť. Dá sa tomu však vyhnúť niekoľkými spôsobmi:
-
Strúhaný perník
-
Stačí ho posypať na vrstvu postrúhaných jabĺk. Perník do seba vtiahne nadmernú vlhkosť, a navyše dodá jablkovej náplni špecifickú korenistú arómu.
-
-
Pražená strúhanka
-
Ak nemáte po ruke perník, podobne môžete využiť aj strúhanku. Krátko ju opražte na suchej panvici a ešte teplou posypte vrstvu jabĺk, aby nasaľovala prebytočnú šťavu.
-
-
Väčšie kúsky jabĺk
-
Zvyčajne sa jablká strúhajú, ale môžete ich aj nakrájať na tenké plátky alebo malé mesiačiky. Vo vnútri štrúdle tak zostanú pevnejšie a neuvoľnia naraz všetku šťavu.
-
Dôležité je mať medzi jablkami a cestom vždy vrstvu, ktorá zachytí tekutinu skôr, než sa dostane do samotného cesta.
Lístkové, ťahané či kysnuté cesto?
Najpopulárnejšou voľbou na štrúdľu býva lístkové cesto. Niektorí však radšej siahajú po ťahanom ceste, iným zase vyhovuje kysnuté, linecké alebo dokonca pivné. Každý druh má niečo do seba – záleží na rodinnej tradícii a osvedčených receptoch.
-
Kvalita surovín: Lístkové cesto by malo obsahovať pravé maslo, ktoré zabezpečí krehkosť a bohatú chuť.
-
Správna konzistencia: Pri vyvaľkaní by sa cesto nemalo trhať ani príliš lepiť.
-
Osvedčený recept: Ak máte niečo „po babičke“, je to často tá najlepšia cesta, ako dosiahnuť famóznu štrúdľu.
Ako zabrániť „zvlhnutiu“ lístkového cesta
Lístkové cesto je obľúbené najmä pre svoj nadýchaný, vrstvený charakter. Tieto vrstvy vznikajú práve vďaka maslu zapracovanému do cesta, ktoré sa v horúcej rúre rozpína a dvíha jednotlivé vrstvy. Aby tento proces prebehol správne, musí byť cesto dostatočne chladné, kým ho vložíte do rúry:
-
Nechajte cesto chladiť: Ak sa maslo v ceste začne rozpúšťať príliš skoro (ešte pred vložením do rúry), k správnemu lístkovaniu nedôjde.
-
Opatrné vyvaľkanie: Ak je cesto príliš tuhé a nestihne sa trochu ohriať, môže sa pri balení a prekladaní trhať.
Okrem toho je dobré sledovať, či z jabĺk nevyteká priveľa šťavy. Ak už pred pečením vidíte, že jablká pustili veľa tekutiny, radšej ich nechajte odkvapkať alebo zvoľte bohatšiu vrstvu perníka či strúhanky.
Rolovaná, prekladaná alebo viacnásobne balená štrúdľa
Spôsob, akým štrúdľu zabalíte, sa odvíja od toho, ako máte vyvaľkané a pripravené cesto.
-
Rolovaná štrúdľa
-
Klasický spôsob: cesto vyvaľkáte natenko, rozložíte náplň a postupne zrolujete. Plnka sa tak rovnomerne rozprestrie v každej časti závinu.
-
-
Prekladaná štrúdľa
-
Vhodná najmä vtedy, ak je cesto hrubšie. Náplň sa uloží do stredu a bočné strany cesta sa cez ňu preložia. Môže to pôsobiť efektne, no dbajte na to, aby sa dobre prepiekla aj stredná časť.
-
Pri oboch spôsoboch dbajte na to, aby konce cesta boli pevne spojené, aby počas pečenia náplň nevytiekla.
Kedy je kôrka upečená akurát?
Pri jablkovej štrúdli si môžete sami určiť, ako veľmi chrumkavý má byť jej povrch:
-
Svetlejšia kôrka: Keď štrúdľa v rúre začne zľahka hnednúť, môžete ju prikryť papierom na pečenie alebo alobalom. Tým zabránite, aby sa upiekla do tmavohneda.
-
Tmavšia, chrumkavá kôrka: Pred vložením do rúry potrite vrchnú časť cesta rozšľahaným vajíčkom alebo roztopeným maslom. Vajíčko jej dá zlatistý nádych, maslo zasa intenzívnu vôňu.
Prečo práve perník?
Strúhaný perník je mimoriadne užitočná prísada, pretože do seba vtiahne nadbytočnú vlhkosť z jabĺk a zároveň pridá jemne korenistú chuť, ktorá sa skvelo dopĺňa so škoricou či hrozienkami. V niektorých domácnostiach ho zvyknú nahrádzať mletými orechmi, pomletými piškótami alebo dokonca detskými piškótami, no perník má tú výhodu, že jeho aróma je výraznejšia a celkovo zdôrazní „zimnú“ chuť štrúdle.
Drobné tipy navyše
-
Vylepšenie vône
-
Skúste pridať trochu muškátového orieška, štipku klinčekov alebo zázvor. Všetko to krásne zvýrazní chuť jabĺk.
-
-
Hrozienka či brusnice
-
Sladké hrozienka nasiaknuté rumom sú klasika, no ak preferujete niečo iné, skúste sušené brusnice pre jemne kyslastú chuť.
-
-
Uskladnenie
-
Jablkovú štrúdľu skladujte na chladnejšom mieste, no najlepšia je čerstvá, keď je cesto ešte chrumkavé.
-
Ak chcete, aby sa cesto nenasýtilo šťavou z jabĺk a zostalo po upečení pekne chrumkavé, určite vyskúšajte využiť perník. Váš jablkový závin získa nečakanú hĺbku chuti, ktorá poteší nielen vás, ale aj každého, kto ho ochutná.