- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Využite výhody šupiek z ovocia a zeleniny – sú bohaté na živiny
Využite výhody šupiek z ovocia a zeleniny – sú bohaté na živiny
Pri konzumácii ovocia a zeleniny sa často zameriavame iba na dužinu, pričom šupky bez váhania vyhadzujeme. To však môže byť škoda, pretože práve v šupkách sa ukrýva množstvo zdraviu prospešných látok, ktoré môžu významne prispieť k nášmu zdraviu.
Nie všetky šupky sú samozrejme jedlé, ale tie, ktoré sú, sú plné dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších prospešných látok. Medzi takéto plody patria napríklad jablká, hrušky, broskyne, kiwi, pomaranče, uhorky, cukety, tekvice, ale aj zemiaky. Preto je zbytočné sa vyhýbať šupkám – v mnohých prípadoch sú bohatšie na živiny než samotná dužina.
Ak máte zvyk šúpať ovocie alebo zeleninu pred ich konzumáciou, robíte častokrát chybu. Jedlé šupky totiž obsahujú množstvo prospešných látok, ktoré sú cenné pre naše zdravie.
Vláknina na podporu trávenia
Šupky z ovocia a zeleniny sú často bohaté na vlákninu, ktorá je dôležitá pre zdravé trávenie. Vláknina zlepšuje činnosť čriev, podporuje peristaltiku a pomáha predchádzať zápche. Nestráviteľná vláknina poskytuje živiny pre prospešné črevné baktérie a pomáha telu zbavovať sa toxických látok, ktoré vznikajú počas trávenia. Rozpustná vláknina, akou je pektín v jablčnej šupke, znižuje hladinu cholesterolu a reguluje hladinu cukru v krvi.
Prírodné farbivá s ochrannými účinkami
V šupkách plodov s výraznými farbami, ako sú červené, oranžové alebo žlté, sa nachádzajú karotenoidy – prírodné farbivá, ako beta-karotén, luteín a zeaxantín. Tieto látky chránia oči pred poškodením spôsobeným svetelným stresom a voľnými radikálmi. Karotenoidy sú tiež dôležité pri prevencii makulárnej degenerácie, šedého zákalu a iných problémov so zrakom. Beta-karotén je tiež prekurzorom vitamínu A, ktorý je dôležitý pre imunitný systém a zdravie pohlavného systému.
Chlorofyl pre zdravie organizmu
Zelené plody vďačia za svoju farbu chlorofylu, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri tvorbe hemoglobínu, podporuje hojenie rán a pôsobí protizápalovo. Okrem toho má detoxikačné účinky, podporuje krvný obeh a zlepšuje metabolické procesy, čím prispieva k regenerácii organizmu.
Cenné minerály a antioxidanty
V šupkách plodov sa nachádzajú aj minerály, ako je železo, ktoré je dôležité pre tvorbu krvi, a draslík, ktorý pomáha udržiavať normálny krvný tlak. Ďalej sú tu antioxidanty, ako quercetin alebo nasunin, ktoré pomáhajú chrániť naše bunky pred poškodením a spomaľujú starnutie. Tieto látky majú tiež pozitívny vplyv na zdravie pľúc a mozgu.
Banánová šupka – bohatá na živiny
Mnohí ľudia si banány užívajú len v podobe dužiny, pričom šupku vyhadzujú. Táto však obsahuje množstvo živín, ako vitamíny B6 a B12, horčík a draslík. Zaujímavosťou je, že šupka banánu obsahuje viac vlákniny ako samotný plod. Okrem toho je bohatá na tryptofan, ktorý zvyšuje hladinu serotonínu v mozgu. Tento hormón je zodpovedný za našu dobrú náladu a pomáha zmierňovať stres. Aby ste ju mohli skonzumovať, stačí ju povariť niekoľko minút a pridať do smoothie s ďalším ovocím.
Zemiaková šupka – prírodný zdroj živín
Pre vaše zdravie je dobré občas si dopriať zemiaky so šupkou. Táto šupka je bohatá na vlákninu, železo, draslík a vitamíny B, ale aj vitamín C a vápnik. Tieto látky podporujú imunitu a chránia pred rôznymi chorobami. Zemiakové šupky obsahujú kyselinu chlorogenovú, ktorá má protirakovinové účinky, a draslík, ktorý pomáha predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam. Ak máte krásnu, nepoškodenú šupku, môžete zemiaky variť aj so šupkou, alebo si pripraviť chutné chipsy.
Kiwi – šupka plná omega-3
Zvyčajne konzumujeme iba dužinu kiwi, avšak šupka tohto ovocia je tiež veľmi výživná. Obsahuje omega-3 mastné kyseliny a kyselinu alfa-linolénovú, ktoré sú dôležité pre zdravie kĺbov, srdca a metabolizmus. Okrem toho chráni pred baktériami, pliesňami a vírusmi. Môžete ju nakrájať na tenké prúžky a pridať do koktejlu alebo ovocného šalátu.
Šupky z uhorky – prospešné pre pokožku
Šupky z uhorky sú bohaté na oxid kremičitý, ktorý podporuje produkciu kolagénu a zlepšuje zdravie pokožky. Sú tiež plné chlorofylu a vitamínu C. Je však dôležité konzumovať uhorky so šupkou len v prípade, že sú vypestované bez chemických postrekov. U kúpených uhorkách je lepšie šupky olúpať, pretože môžu obsahovať pesticídy.
Pomarančová kôra – bohatá na flavonoidy
Pomarančová kôra je skvelým zdrojom flavonoidov, ako sú tangeretín a nobiletín, ktoré majú protirakovinové účinky a zlepšujú celkové zdravie. Obsahuje tiež d-limonén, ktorý pomáha chrániť pokožku pred škodlivými účinkami UV žiarenia.
Mrkvová šupka – plná antioxidantov
Šupky z mrkvy obsahujú až 80 % polyfenolov, ktoré sú účinné v boji proti rakovine a zápalom. Je lepšie mrkvu dôkladne umyť a konzumovať ju celú, než ju šúpať. Z mrkvy si môžete pripraviť aj zdravé a chutné chipsy.
Melónová šupka – bohatá na citrulín
Melónová kôra obsahuje citrulín, ktorý podporuje zdravie ciev a zlepšuje krvný obeh. Pomáha predchádzať tvorbe krvných zrazenín a tiež chráni pred mŕtvicou. Okrem toho obsahuje zinok, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu inzulínu a zlepšuje metabolizmus sacharidov a bielkovín. Melónovú šupku môžete odšťavovať a vytvoriť z nej zdravú šťavu, ktorá je plná liečivých látok.