Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Žemľový knedlík do horších čias: Babica vie, ako na to

Žemľový knedlík
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Žemľový knedlík Foto: depositphotos.com
reklama:

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, poctivý domáci knedlík nemusí byť len zdĺhavou kulinárskou výzvou. V českej kuchyni síce patrí k najobľúbenejším prílohám, no v posledných rokoch sa dostáva do povedomia aj na Slovensku. Tradičná príprava zahŕňa prácne kysnutie, ktoré zaberie množstvo času, ale existujú spôsoby, ako si celý proces výrazne uľahčiť. Preslávil ich najmä známy kuchár Jirka Babica, ktorý prezradil šikovný trik, vďaka ktorému bude domáci žemľový knedlík nielen rýchly, ale aj chutnejší. A to všetko bez droždia!

Prečo práve žemľový knedlík?
Omáčky, guláše či ďalšie tradičné jedlá si mnohí z nás nevedia predstaviť bez nadýchaného knedlíka. Krájané kolieska dokážu dokonale doplniť šťavnatú omáčku a výrazne podčiarknuť chuť hlavného jedla. V Česku sa jeho príprava považuje za takmer posvätný rituál, no v skutočnosti sa netreba obávať žiadneho komplikovaného postupu. Aj na Slovensku si čoraz viac ľudí pripravuje žemľový knedlík doma. Keď navyše poznáte základné triky, vyhnete sa zbytočnému stresu a do tridsiatich minút si môžete pochutnať na nadýchanom a voňavom knedlíku.

Vychytávka s opečeným pečivom
Základom receptu je deň staré pečivo – či už sú to rožky, žemle alebo toastový chlieb. Ak by ste použili čerstvé pečivo, pri krájaní sa môže zbytočne drobiť a do cesta sa mieša o niečo horšie. Pred samotnou prípravou nakrájajte pečivo na drobné kocky. Tie potom krátko opečte na troške masla alebo masti, vďaka čomu získajú zlatistú farbu a chrumkavý povrch. Opaľovanie môžete urobiť aj tak, že kocky rozprestriete na plech a dáte ich na niekoľko minút do vyhriatej rúry. Takto opečené kocky knedlík výrazne dochutia a celkovo mu dodajú lepšiu textúru.

Rýchly knedlík bez droždia
Tradičný žemľový knedlík zvyčajne potrebuje kysnutie, čo trvá niekedy až hodinu či dokonca viac. Pre mnohých je to dôvod, prečo siahnuť po kupovanom polotovare. Ak však nahradíte droždie práškom do pečiva, celý proces zrýchlite o dlhé desiatky minút a stále dosiahnete výborný výsledok. Tento Babicov recept tak šetrí čas aj energiu.

  1. Do väčšej misy dajte 6 plátkov nakrájaného a opečeného toastového chleba (môžete tiež použiť 3 rožky).
  2. Pridajte približne 250 gramov hrubej múky a približne štvrtinu balíčka prášku do pečiva.
  3. Všetko premiešajte rukami a následne prilejte asi 200 ml mlieka.
  4. Rozbite 1 vajce priamo do misy a poriadne premiešajte.
  5. Cesto preložte na pracovnú plochu poprášenú múkou a dôkladne spracujte. Ak sa vám bude zdať príliš lepivé, pridajte ešte trochu múky.
  6. Vytvarujte kompaktný valček.

Takto vytvarovaný knedlík vložte do mierne osolenej vriacej vody. Stlmte plameň na strednú úroveň a varte asi 20 minút. Počas varenia knedlík niekoľkokrát otočte, aby sa neprichytil na dno hrnca. Keď je hotový, vyberte ho a nechajte pár minút odpočívať, aby trochu vychladol. Potom ho ľahko pokrájate – najlepšie kuchynskou niťou, vďaka čomu sa nebude lepiť a kolieska zostanú pekne hladké.

Slaninový knedlík na spestrenie
Ak chcete z klasiky vyťažiť ešte viac, veľmi jednoducho pripravíte aj slaninovú verziu. Ešte pred miešaním cesta si na panvici vyškvarte asi 100 gramov na drobné kocky nakrájanej slaniny a neskôr na rovnakom výpeku orestujte najemno nakrájanú cibuľu. Keď sa vám obe suroviny zlatiste opečú, nechajte ich chvíľu vychladnúť a potom ich zapracujte do cesta rovnakým spôsobom ako v základnom recepte. Výsledný knedlík získa jemne údenú vôňu a výraznejšiu chuť, ktorá sa dokonale hodí napríklad ku kapustnici či k hustej fazuľovej polievke.

Nezabúdajte na správny servis
Či už zvolíte žemľový knedlík alebo jeho slaninovú alternatívu, dôležité je, aby ste ho podávali ešte teplý. Stačí ho nakrájať, uložiť na tanier a poliať obľúbenou omáčkou či pridať porciu mäsa. Knedlík sa tradične hodí k sviečkovej, ku gulášu, segedínu a v lete výborne doplní napríklad aj rôzne dusené zeleninové omáčky. Samozrejme, vďaka jeho neutrálnosti ho mnohí jedia len tak, zľahka poliati výpekom z mäsa.

Tip na záver
Pri zariaďovaní kuchyne myslite na pohodlné pracovné plochy aj vhodné usporiadanie spotrebičov. Ergonomické riešenie celej miestnosti vám uľahčí nielen varenie tohto knedlíka, ale aj všetkých ďalších pokrmov, ktoré rodine a priateľom budete s radosťou pripravovať.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.