Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zmiernia stres a sú skvelým doplnkom po cvičení! Lieskové orechy

Lieskové orechy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zmiernia stres a sú skvelým doplnkom po cvičení! Lieskové orechy Foto: www.freepik.com
reklama:

Ak sa na jeseň tešíte na orechy, skôr ako sa dostanete k vlašským, vyskúšajte chutné lieskové. Tieto orechy dozrievajú už koncom augusta. Rozpoznať zrelý lieskový orech je jednoduché – jeho vonkajší obal, známy ako punčoška, by mal byť hnedý, a škrupina by mala mať svetlohnedý odtieň. Aj keď v nich pravdepodobne nenájdete šaty pre Popolušku, sú bohaté na užitočné živiny.

Lieskové orechy na vašej záhrade

Na Slovensku nie je veľa druhov orechov; okrem vlašských orechov sú jediné, ktoré si môžete nazbierať, lieskové orechy. Pochádzajú z liesky obyčajnej, ktorá patrí do čeľade briezovitých. Tento ker sa vyskytuje nielen u nás, ale aj v mnohých častiach Európy, s výnimkou najsevernejších oblastí. Lieskové orechy môžete nájsť na okrajoch lesov, popri cestách alebo v blízkosti riek. Ak sa rozhodnete pestovať ich na záhrade, mali by ste vedieť, že nie sú náročné na starostlivosť, avšak odporúča sa zasadiť viacero kríkov pre zabezpečenie dobrého opelenia. Okrem bežnej liesky existujú aj iné druhy, ako napríklad lieska najväčšia a turecká, z ktorých sa najčastejšie získavajú orechy predávané v obchodoch. U nás sa tieto druhy pestujú väčšinou len umelo.

Príprava pred použitím

Lieskové orechy sú známe svojou tvrdou škrupinou, ktorú je najlepšie rozbiť paličkou na mäso. Vložte orechy do textilného vrecúška a opatrne ich rozbite. Po rozbití ich ľahko olúpite. Väčšina lieskových orechov sa predáva už bez škrupiny a je potrebné ich zbaviť iba tenkej hnedej šupky. Tú odstránite pomocou tepla – orechy môžete rozložiť na plech a vložiť do rúry predhriatej na 200 °C na 5 až 10 minút alebo ich opražiť na panvici. Po tejto úprave ich preložte do čistej utierky a trieť, kým sa šupky neodstránia. Nebojte sa, odlupujú sa takmer samy a orechy nadobudnú príjemnú praženú chuť.

Bohaté na vitamíny a minerály

Lieskové orechy majú tú výhodu, že sú lepšie stráviteľné než vlašské. Tieto orechy sú výnimočným zdrojom energie, pričom obsahujú približne 60 % tukov a až 20 % cukrov. Podľa informácií z Medical News Today stačí 50 g lieskových orechov na doplnenie energetického výdaja po hodine cvičenia. Tiež sú známe tým, že prospievajú mozgu – podporujú jeho činnosť, posilňujú nervy a pomáhajú v boji proti stresu. Obsahujú množstvo dôležitých živín, ako sú vitamín E, vitamín B6, vápnik, horčík, zinok, draslík, kyselina listová a vláknina. Taktiež sú skvelým zdrojom bielkovín a antioxidantov, chránia srdce a prispievajú k znižovaniu hladiny cholesterolu.

Ideálne do dezertov a s čokoládou

Hoci sú lieskové orechy najzdravšie, ak ich konzumujete samotné, sú tiež obľúbenou prísadou v mnohých cukrovinkách. Skvele sa kombinujú s čokoládou a kakaom, čo sa prejavuje v množstve produktov, ako sú čokolády, pralinky, lanýže, čokoládové tyčinky a lieskovo-orieškové nátierky. Orechy je možné aj rozomlieť na jemno, čím sa vytvára múka vhodná na bezlepkové pečenie. Sú nevyhnutnou súčasťou müsli zmesí, koláčov a nesmú chýbať ani v známych dezertoch, ako je maďarský Dobošov koláč. Z orechových jadier sa tiež vyrába olej, ktorý je ideálny na ochutenie kaší, dodávajúcej im lahodnú orechovú príchuť. Častejšie sa však využíva v kozmetike, najmä na vlasy. Ak sa obávate, že sa vám do orechov dostanú moli, môžete ich naložiť do medu. Najlepšie je zmiešať orechy s medom v pomere 1:1, všetko dať do hrnca a ohrievať, kým sa med úplne nerozpustí. Takto naložené orechy je najlepšie skladovať v uzatvárateľnej sklenenej nádobe so skrutkovým viečkom.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.