Pivo už celé stáročia patrí k našej kultúre a nielenže skvele uhasí smäd, ale často ho využijeme aj v kuchyni pri príprave rozmanitých jedál. Od nepamäti sa s obľubou pridáva k výrazným mäsitým pokrmom, pretože horké chmeľové látky podporujú trávenie i chuť do jedla. Postupom času naši predkovia zistili, že pivo môže významne ovplyvniť výslednú chuť a vôňu všetkých surovín, s ktorými sa v kuchyni pracuje. Vďaka nemu sa napríklad mäso pri marinovaní stáva krehkejším, kuracie mäso ostáva šťavnaté a po zmiešaní s medom vzniká lahodná glazúra na pečené bravčové či hovädzie. Rovnako je veľmi obľúbené aj cestíčko s prídavkom piva, v ktorom sa obaľujú rôzne suroviny pred smažením. Menej známy, no o to chutnejší spôsob použitia piva je však jeho pridávanie do cesta na domáci chlieb.
Prečo práve pivo pri pečení chleba?
Tajomstvom je prirodzený obsah kvasiniek a chmeľu, ktoré pomáhajú cestu krásne nakysnúť a prepojiť sa s ostatnými ingredienciami. Vďaka tomu je chlieb nadýchaný a pritom si zachová jemnú kôrku. Nasledujúci recept je dôkazom, že skvelý pivný chlieb môže vzniknúť rýchlo, jednoducho a bez veľkých výdavkov.
Tipy odborníkov na domáce pečenie chleba: ražný kvások, chlebové múky
Ak sa radi púšťate do pečenia domáceho pečiva, iste viete, že správny výber múky a prípadné použitie kvásku dokáže zázraky. Hladká chlebová múka, ražná múka či kvások dokážu zvýrazniť chuť i vôňu. Aj pivo sa tu však ukazuje ako fantastická prísada, ktorá váš výsledok pozdvihne na novú úroveň.
Domáci pivný chlieb
Suroviny
-
50 ml vody
-
250 ml svetlého piva
-
1 polievková lyžica soli
-
1 polievková lyžica octu
-
1 polievková lyžica oleja
-
500 g hladkej múky
-
21 g čerstvého droždia
-
1 polievková lyžica rasce
-
rôzne semienka podľa chuti (napríklad slnečnicové, tekvicové či ľanové)
Postup
-
Príprava cesta v pekárni
Ak máte domácu pekáreň, vložte všetky uvedené suroviny postupne do nádoby tak, ako sú napísané v zozname. Zapnite program určený na miesenie cesta (zvyčajne sa volá „cesto“ či „dough“). Počkajte, kým vám prístroj nevypracuje cesto s ideálnou konzistenciou.
-
Kysnutie a formovanie bochníka
Keď je cesto hotové, preložte ho na pomúčenú dosku alebo stôl. Dôkladne ho rukami premiesite, aby ste z neho vytlačili prebytočný vzduch, a vytvarujte bochník. Umiestnite ho do ošatky (najlepšie guľatej), navrch položte čistú utierku a nechajte ho na teplom mieste približne hodinu kysnúť.
-
Pečenie v rúre
Vykysnuté cesto opatrne vyberte z ošatky na plech vystlaný papierom na pečenie. Môžete ho jemne potrieť vodou alebo postriekať rozprašovačom, aby sa pri pečení nevysušil povrch. Posypte ho rascou a prípadne aj obľúbenými semienkami pre krajšiu štruktúru. Vložte plech do rúry predhriatej na 220 °C a pečte približne 10 minút. Následne teplotu znížte na 180 °C a nechajte chlieb dopiecť ešte asi 35 minút. Počas pečenia ho asi trikrát zľahka potrite vodou.
-
Dokončenie a chladenie
Po dopečení bochník vyberte na kovovú mriežku, aby mohol rovnomerne vychladnúť. Hoci býva lákavé nakrojiť ho hneď, nechajte chlieb aspoň chvíľu odpočinúť, aby sa lepšie krájal a výsledná chuť sa dokonale rozvinula.
Ako využiť starý chlieb, keď už sa vám zunovali klasické hrianky?
Starší chlieb rozhodne nemusíte vyhadzovať. Môžete ho využiť na slanú chlebovú plnku, upraviť ho na sladké chlebové žemľovky či zapekať so syrom a bylinkami. Inšpirujte sa tradičnými spôsobmi, ako zúžitkovať pečivo, ktoré už nie je úplne čerstvé – často z neho vzniknú fantastické jedlá, ktoré si obľúbia všetci členovia rodiny.
Tento pivný chlieb je dôkazom, že aj s pomocou úplne bežných prísad, ako je pivo a múka, je možné dosiahnuť výnimočnú chuť a kvalitu domáceho pečiva. Nebojte sa experimentovať s rôznymi druhmi piva (tmavé, polotmavé) alebo pridávať ďalšie koreniny – pečenie vám tak prinesie nielen výborný výsledok, ale aj radosť z tvorenia. Vyskúšajte ho a presvedčte sa, že chutný a nadýchaný chlieb zvládnete upiecť aj vy!