Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dôležité triky pre krásne „Vypražený syr „

Vyprazany syr.png
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Dôležité triky pre krásne "Vypražený syr "
reklama:

Ak sa budete riadiť týmito radami, ktoré nám pomôžu pripraviť vyprážaný syr, kupovanie toho mrazeného bude zbytočným..

Syr, ktorý sa pri vyprážaní roztopí v chrumkavej kôrke dozlatista vypraženej panády, je taký dobrý, že sa stane závislým aj ten, kto nie je fanúšikom vyprážaného jedla.

Sama som sa najskôr zaoberal otázkou, aký syr vôbec použiť a tak sme sa doma premenili na skutočných degustátorov, čo nebolo ťažké, pretože sme všetci veľkí fanúšikovia syra a ak sa roztopí a natiahne, o to viac . Zároveň som zabŕdla do všetkých trikov a tipov, ktoré je dobré vedieť, aby malo jedlo u nás naozaj veľký úspech.

Ktorý syr je najlepší?

Jednoznačne polotvrdý s nižším obsahom tuku. Na výber máme pomerne dosť syrov ako eidam, gouda,  tilsiter, trappista a podobne, ktoré sa samozrejme líšia chuťou aj obsahom tuku a tým aj rozpustnosťou. Všetky sa pekne roztopia, no v mojom prípade bol najlepší vyprážaný eidam, ktorý má najmenej tuku a zároveň má najviac mliečnu a jemnú chuť.

Gouda, ktorá má dosť aromatickú chuť a pri rozpustení sa podobá na tilsiter, až na to, že je trochu menej aromatická.

Vyprážala som aj syr ementál, ktorý je síce tvrdý syr, ale je stále dostatočne mäkký, aby sa veľmi pekne roztopil a má mimoriadne výbornú a príjemnú chuť. Moje testovanie môžem zhrnúť hodnotením, že mojím celkovým víťazom je ementál, ale čo sa týka rozpustnosti, jednoznačne vyhráva Gouda.

Vyprážaný syr sa samozrejme dá vyrobiť aj z iných druhov syrov, ako je mozzarella, hermelín, čedar, grojer, feta a pod. , ale ich rozpustnosť nie je taká optimálna ako pri vyššie spomínaných.

Triky na úspech

1. Dvojité obaľovanie

Rozhodujúca je panáda( trojobal) ktorá sa skladá z múky, vajec a strúhanky. Počas vyprážania udrží roztavený syr vo vnútri obalu a zabráni jeho vytekaniu. Ak nie sme pri vyprážaní dostatočne dôslední, môže sa rýchlo stať, že roztavený syr začne stekať do oleja, preto sa odporúča proces obaľovania vykonať dvakrát, druhýkrát bez múky, teda len vo vajciach a strúhanke.

Odprtakuhinja ocvrti sir koraki.jpg

2. Strúhanka

Veľmi jemne mletá a čerstvá alebo aj domáca strúhanka (najlepšie z bielych žemlí) je kľúčom k pekne vyprážanému syru. Len jemnou strúhankou sa dajú okraje pokrmu pekne obaliť strúhankou a syr počas vyprážania nevytečie.

3. Chladenie

Dôležitým trikom pre pekne vyprážaný syr je vložiť ho po obalení na 10 minút do mrazničky. To uľahčuje strúhanie (bez prilepenia hrudiek) a syr sa lepšie vypráža. Namiesto toho, aby ste obalené plátky syra vložili do mrazničky, môžete ich dať na 30 minút do chladničky, čím sa však predĺži čas prípravy.

4. Vyprážanie

Vyprážanie je proces pečenia v takom množstve tuku, aby v ňom jedlo plávalo. Pri vyprážaní syra však stačí, aby bol tuk presne v polovici hrúbky plátku. Spravidla používame zariadenie nazývané fritéza . Nie všetci ho však máme doma, preto je dôležité vybrať si správny tuk a vyprážať pri správnej teplote.

Vyprazany syr .png
www.canva.com

5. Dostatok tuku

Odporúčajú sa len špeciálne tuky, najmä oleje označené ako olej na vyprážanie, pretože sa pripravujú podľa špeciálneho technologického postupu.

6. Teplota

Na určenie správnej teploty vyprážania doma často používame známy trik: drevenú rukoväť varechy ponoríme do horúceho oleja a keď sa okolo nej vytvoria drobné bublinky, môžeme začať vyprážať. Ak ale prekročíme hornú teplotu 180°C tuk sa začne prepaľovať. Upozorní nás na to modrastý dym a zvláštny zápach. V fritéze sa to nemôže stať, keďže sa v nej udržiava nastavená teplota oleja a tým pádom nie je možné prehriatie oleja. Pri vyprážaní na panvici dávajte pozor, aby ste tuk príliš nerozpálili, pretože sa jedlo pripáli. Ak však nie je olej naopak dostatočne horúci, jedlo môže pustiť vlastnú šťavu a absorbovať viac tuku, ako je potrebné, pretože sa kôrka nevytvorí včas. Pozor si musíme dávať aj na to, aby sme do rozohriateho tuku nevkladali priveľa potravín súčasne, pretože sa tým tuk ochladí.

A čo prílohy?

Tie sa v jednotlivých krajinách líšia, ale rozhodne si myslím, že k tomuto ťažkému jedlu sa hodí niečo osviežujúce, ako napríklad listový šalát alebo jogurtový dip s čerstvými bylinkami. Pokrm môžete osviežiť aj niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy. K slanému syru sa určite hodí sladká príloha. V susednom Rakúsku je zvykom podávať k nemu brusnicový džem. Jedlo je možné obohatiť prílohami ako chutney, kečup, majonéza, tatárska omáčka a pod.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Odporúčané Mňamky Recepty:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.